اشارات فرهنگی

درباره دین | فرهنگ | ارتباطات

چرا مرسی سرنگون شد؟

اصلی ترین علت سقوط مرسی این بود که او پس از اجلاس غیرمتعهدها، حاضر نشد به ملاقات با رهبر معظم انقلاب برود!

تعجب نکنید، توضیح می دهم

ایران همزمان با پیروزی انقلاب مصر، بارها آمادگی خود را برای هرگونه مشاوره فکری و کمک در زمینه های مختلف به اخوان المسلمین اعلام کرد

حتی رهبر انقلاب در چند سخنرانی به آسیب شناسی انقلاب های جریان بیداری اسلامی پرداختند و به تفصیل، تهدیدهای فراروی یک انقلاب نوپا را برشمردند

«برادران و خواهرانم! مراقب این امانت بزرگ باشید. غرور و نیز ساده‌انگاری، دو آفت بزرگ پس از نخستین پیروزی‌ها هستند ... قدرت‌های ضربه خورده جهان و منطقه بی‌شک در افکار شیطانی به سر می‌برند؛ از فکر حذف و انتقام تا طرح فریب دادن و متزلزل کردن و ترساندن و به طمع انداختن شما و سپس نابود کردن انقلاب‌ها... به آمریکا و ناتو اعتماد نکنید. آنان هرگز به مصالح شما و منافع ملت شما نمی‌اندیشند. همچنین از آنان نترسید. آنان پوشالی‌اند و به سرعت ضعیف‌تر نیز شده‌اند. حاکمیت آنان بر جهان اسلام صرفا محصول ترس و جهل ما در ۱۵۰ سال گذشته بوده است. به آنان امید نبندید و از آنان حساب نبرید... مراقب بازی‌های آنان باشید. همچنین وارد بازی دلارهای نفتی وابستگان و متحدان غرب در میان اعراب نشوید که در آینده از این بازی ها سالم بیرون نخواهید آمد ... شروع انحراف در نهضت‌های کنونی تن دادن به بقای رژیم صهیونیستی است... تعریف‌ها باید بازخوانی شوند. دو الگوی اسلام تکفیری و اسلام لائیک از سوی غرب به شما پیشنهاد شده و خواهد شد تا الگوی اسلام اصولگرای معتدل و عقلانی در میان انقلاب‌های منطقه تقویت نشود. به اسلام مطلوب واشنگتن و لندن و پاریس بدبین باشید؛ چه از نوع لائیک و غربگرا و چه از نوع متحجر و خشن آن. به اسلامی که رژیم صهیونیستی را تحمل می‌کند ولی با مذاهب اسلامی دیگر بی‌رحمانه مواجه می‌شود، دست آشتی به سوی آمریکا و ناتو دراز می‌کند ولی در داخل به جنگ‌های قبیله‌ای و مذهبی دامن می‌زند و اشداء با مومنین و رحماء با کفار است، اعتماد نکنید.» (بهمن 1390)

اما اخوانی ها به چند دلیل حاضر نشدند از تجربه های ایران استفاده کنند (که نشانه آن، امتناع از ملاقات با رهبر ایران بود)، از جمله:

1. غرور و سرمستی پس از پیروزی

2. بزرگ کردن مساله شیعه - سنی و تلاش برای راضی کردن متحدان سلفی شان برای قطع ارتباط با هر شیعه ای در هر کجای عالم هستی!

نتیجه این شد که حکومت اسلامگرایان در مصر یک سال دوام آورد و حکومت اسلامگرایان در ایران بیش از سه دهه است که به حیات خود ادامه می دهد. بشار اسد و نوری المالکی که از همفکری با ایران استقبال کردند، سال ها است که خطرناک ترین توطئه ها را پشت سر گذاشته اند و اخوانی ها به همین راحتی سرنگون شدند.

پی نوشت:

حماس،بازنده بزرگ روزگار ما است. وقتی دید در مصر اخوانی ها روی کار آمده اند، مست شد که دیگر ترکیه اخوانی است، مصر اخوانی است و فردا هم سوریه اخوانی می شود پس چه نیازی به شیعه های رافضی صفوی ایران و لبنان و سوریه؟!

همه تخم مرغ هایش را در یک سبد گذاشت و امروز اخوانی های مصر سرنگون شدند، اخوانی های سوریه مضمحل شدند و اخوانی های ترکیه هم حکومتشان با مشکل روبرو است، قطر هم دست به دست شد و حماس تنهاتر شد. چه هوش سیاسی دارند این رهبران حماس!

اما ایران با دوراندیشی، همچنان در توبه را به روی حماس بازگذاشته است و مانند حماس، کودکانه رفتار نکرده است؛ رهبر انقلاب در نماز جمعه (14 بهمن 90) فرمودند: «هر جا هر ملتى، هر گروهى با رژیم صهیونیستى مبارزه کند، مقابله کند، ما پشت سرش هستیم و کمکش میکنیم و هیچ ابائى هم از گفتن این حرف نداریم.»

یادداشتی مرتبط در سایت مشرق

 

این یادداشت در سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی و سایت ندای انقلاب

  
نویسنده : مجید مبینی ; ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۸
تگ ها :