اشارات فرهنگی

درباره دین | فرهنگ | ارتباطات

اعتماد به نفس فرهنگی، قطعه ای از پازل مقاومت فرهنگی

یکی از ابعاد مقاومت فرهنگی، احساس عزت ملی است؛ اینکه ما ایرانی ها به ایرانی بودنمان افتخار کنیم و از اینکه در ایران هستیم احساس عزت کنیم

مذهب توحیدی و ولایی ما ایرانی ها، از غربی ها بهتر است

سابقه تمدنی ما ایرانی ها، از غربی ها بیشتر است

متوسط هوش ما ایرانی ها، از غربی ها بیشتر است

سرعت پیشرفت علمی ما ایرانی ها، از غربی ها بیشتر است

زبان فارسی ما ایرانی ها، از زبان غربی ها زیباتر است (این مطلب را تیم دونر، جوان آمریکایی، که به 23 زبان آشنا است هم گفته است)

چهره ما ایرانی ها، از غربی ها زیباتر است و ...

اگر همین آخری را در باور گروهی از غرب پرستان ایرانی بگنجانیم، تا حدی، جلوی تهاجم فرهنگی را نسبت به آنها گرفته ایم

اول انسان به دیگری علاقه پیدا می کند، بعد شبیه او می شود

اول ایرانی به غربی علاقه پیدا می کند، بعد شبیه او می شود

اگر ما به آن دسته از مردم ظاهربین غیردیندار بباورانیم که شما زیباتر از غربی ها هستید، یکی از علل علاقه آنها به غربی ها از بین خواهد رفت؛ مشکل آنجا است که حس زیبایی شناختی گروهی از ایرانیان تغییر کرده است و ما باید این بیماری را درمان کنیم.

دکتر ابراهیم فیاض سر کلاس می گفت: از نظر زیبایی شناسی، مردم ایران زیباتر از اروپایی ها هستند، مثلا چشم ایرانی ها مشکی است، این در زمینه سفید، تضادی که ایجاد می کند زیباتر است تا مثلا چشم آبی.

دیدن عکس های بدون گریم بازیگران هالیوودی هم، تاییدی بر این مدعا است که زنان ایرانی از حوریه های اروپایی و آمریکایی، زیباترند


اخیرا خبری منتشر شد که تینا سیاهکالی مرادی، عضو علی البدل شورای شهر قزوین، به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی در تبلیغاتش، رد صلاحیت شد؛ القدس العربی خبر را این طور منتشر کرده بود: یک زن جوان ایرانی به دلیل زیبایی زیادش رد صلاحیت شد! کاری به تیترزنی شان ندارم، اما کامنت های زیر خبر برایم جالب بود: ایرانی ها زیباتر از ما عرب ها هستند ... چرا خدا همه مردم را به یک اندازه زیبا خلق نمی کند؟ ... چرا ایرانی ها زیباتر از عرب ها هستند؟

یعنی در نگاه بسیاری از مردم جهان عرب، نژاد ایرانی زیباتر از عرب است؛ شنیده های شخصی ام از زائران و حاجیان هم موید این مطلب است که از نگاه بسیاری از فروشندگان عربستان، که تقریبا چهره مردم همه جای کره زمین را دیده اند، ایرانی ها زیباتر هستند

حالا ببینید غربی ها، با یک عروسک از حاج خانم باربی! و فیلم های هالیوودی شان، چطور به ما ایرانی ها القا کرده اند که شما ایرانی ها زشت هستید و باید مثل ما غربی ها شوید؛ شما ایرانی ها زشت هستید و باید دماغ هایتان را عمل کنید، شما ایرانی ها ...

اگر ما به مردم بباورانیم که ما ایرانی ها، از خیلی جهات، از غربی ها برتریم، علاقه شماری از مردم به غربی ها از بین خواهد رفت و بخشی از پازل مقاومت فرهنگی تکمیل خواهد شد.

 

پی نوشت:

چقدر بدم می آید از این جمله که «ایرانه دیگه»! استاد پناهیان می گفت: در یکی از سفرهای اروپایی ام، دوربین به دست گرفتم و از بخشی از شهرهای اروپا که در تلویزیون ایران ابدا نمایش داده نمی شوند، فیلمبرداری کردم، وقتی خانمم فیلم ها را دید باور نمی کرد که اروپا چنین بخش های نازیبایی هم داشته باشد.

ما غرب را از دریچه دوربین های غربی ها و رسانه بی تحرک خودمان شناخته ایم و در نتیجه «اعتماد به نفس فرهنگی» مان را از دست داده ایم، باید خودمان و غرب را یکبار دیگر، بشناسیم و بشناسانیم.

بحث من اینقدر محدود نیست که ما از غربی ها زیباتریم، بحث بر سر اعتماد به نفس فرهنگی (یا به قول جامعه شناس ها: قوم مداری) است؛ اعتمادی فراگیر در همه مردم، با هر فکر و اندیشه ای.

بله، هدف بلندمدت آن است که به همه مردم بباورانیم که برتری فرهنگی ما بر غرب، برتری اندیشه توحیدی و ولایی ما بر تفکرات مادی و زمینی آنها است، اما تا آن زمان راه زیادی پیش رو داریم، برای طبقه عوام دنیاپرست جامعه چه کنیم؟ راه کوتاه مدت، بیان برخی از مولفه های فرهنگی است که هر چند فی نفسه ارزش چندانی ندارد، ولی به هر حال در آنها نسبت به غرب برتریم، این کار کمی از شتاب غربزدگی غرب پرستان را کم می کند، بلافاصله باید حرکت کنیم و بکوشیم که برتری اندیشه دینی مان را به عنوان اصلی ترین مولفه برتری فرهنگی تبلیغ و ترویج کنیم.

  
نویسنده : مجید مبینی ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٦