اشارات فرهنگی

درباره دین | فرهنگ | ارتباطات

فذکر عطش الحسین(ع)؟!

چند نقل عاشورا نیاز به تامل بیشتری دارد

آیا اصلا امکان دارد که حضرت اباالفضل العباس(ع) قصد کند آب بنوشد که بعد بخواهد به یاد تشنگی حسین(ع) بیافتد و به قول معروف «فذکر عطش الحسین(ع)»؟

اصلا به مقام حضرت عباس(ع) می آید که لحظه ای قصد نوشیدن آب کند؟

حضرت عباس(ع) به هر دلیلی آب را بالا آوردند تا همه ببینند و بعد آب را ریختند، اینها را همه دیدند و در همه مقاتل نقل کرده اند، اما چه حکایتی بود در دل عباس، خدا می داند، و  اینجا راوی حق ندارد تفسیرش را در دل نقلش بگنجاند.

خطیبی می گفت: اسب پیش از صاحبش آب نمی خورد، عباس(ع) چنان کرد که اسبش آب بنوشد

به نظرم این طور هم می شود گفت که حضرت برادر(ع) می خواست قدرت و لذت عشق را به رخ سپاه زبون و ذلیل ابن زیاد بکشد که اینان به عشق چنین می کنند و آنان به درهم و دینار چنان؛ یعنی آنکه ای سپاه یزید، ای آدمیان، ای تاریخ، ای راوی، شاهد باش که من می توانستم آب بنوشم و هیچ مانعی هم نبود، اما من حتی یک قطره هم آب نخوردم، حتی یک قطره

نه آنکه قصد کند آب بخورد و بعد ناگهان به یاد تشنگی مولایش بیافتد، عباس(ع) از ابتدا قصد نوشیدن آب نداشت. به ویژه آنکه در تعالیم دینی آمده است که ساقی باید آخر از همه آب بنوشد.

حرفم این است که نباید «تاریخ توصیفی» و «تاریخ تحلیلی» را مخلوط کرد؛ راوی فقط حق دارد توصیف کند اما با معرفت اندک خودش حق تحلیل و تفسیر صحنه را ندارد، تحلیل مربوط به عالمان است.

 

یکی دیگر از صحنه ها که باید با تامل بیشتری نقل کرد، آب خواستن علی اکبر(ع) است. آیا امکان دارد اشبه الناس به نبی(ص) که می داند حسین(ع) آبی ندارد، از او آب خوردن بطلبد؟ حتی اگر آبی هم بود علی اکبر(ع) آن را به علی اصغر(ع) و رقیه(س) می نوشاند. اینجا آن طور که آیت الله توکل تحلیل می کنند، منظور علی اکبر(ع) از عطش داشتن، عطش شهادت بوده است و از امام(ع) خواست که نگاه ولایتش را از او بردارد تا به شهادت برسد.

البته در اینجا مشکل مانند قبل، درهم شدگی تاریخ توصیفی و تاریخ تحلیلی توسط راوی نیست بلکه مشکل آن است که تاریخ توصیفی باقی مانده است و عالمان عارف آن را تحلیل و تفسیر نکرده اند.

پی نوشت:

شیخ صادق ما بعد از خواندن این یادداشت از قول بزرگواری گفت: آب خواستن علی اکبر(ع) را این طور هم می شود تفسیر کرد که او می گوید: سنگینی زره و عطش  آب مرا هلاک کرده است، نگاه ولایت را بردارید تا من به شهادت برسم و از این سختی و بی آبی نجات پیدا کنم. ولی به نظرم تفسیر آیت الله توکل با مقام حضرت علی اکبر(ع) سازگارتر است.

وبلاگ دردم از یار است و درمان نیز هم: سلام عزاداری هاتون قبول حق. می خوایم یه نهضت «عطش» تو اینترنت راه بندازیم . به این صورت که هر پست یا عکسی که به امام حسین (ع) مربوط می شه حتماً حتماً حتماً تو برچسب هاش کلمه های water و thirst  رو هم داشته باشه. اینجوری هرکس که به زبان اینگلیسی این دو کلمه رو سرچ کنه با مفهوم حسین هم آشنا می شه . این در مورد عکس ها مهم تره چون همون طور که می دونی، زبان تصویر زبان جهانیه. می تونی برای شروع این رو به مطالب قبلی که درمورد امام حسینه اضافه کنی. لطفاً این رو به بقیه دوستاتونم بگید.

  
نویسنده : مجید مبینی ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢٠
تگ ها : دین