اشارات فرهنگی

درباره دین | فرهنگ | ارتباطات

وهابیت و چهره‌سازی رسانه‌ای از شیوخ خود

وهابیت توانسته است با استفاده از رسانه، بسیاری از شیوخ افراطی و گاه کم‌سواد خود را به چهره‌های تاثیرگذار در سطح منطقه تبدیل کند به گونه‌ای که کمتر عربی است که آنها را نشناسد.

محمد العریفی، شیخ تندروی وهابی است که نام او را بسیاری از مسلمانان شنیده‌اند و چهره او را شمار زیادی تحمل کرده اند، این شیخ 42 ساله به بسیاری از کشورهای اسلامی هم سفر کرده است و در نشست حمایت از اهواز در قاهره هم سخنرانی کرد.

در مقابل بسیاری از چهره‌های ضدوهابی، با وجود علم بسیار در هیچ رسانه‌ای دیده نمی‌شوند و به تبع مردم کشورهای اسلامی نیز آنها را نمی‌شناسند و نظرات آنها تاثیری در جریان های کشورهای اسلامی ندارد. از جمله این افراد شیخ محمد البوطی 80 ساله است که از بزرگترین مخالفان فکری وهابیت به شمار می‌رود.

نباید از الجزیره و العربیه انتظاری داشت چرا که آنها گرایش وهابی دارند اما چرا العالم و المنار و المیادین کاری نمی‌کنند؟

شیخ محمد البوطی، از مخالفان وهابیت

 البته این چهره‌های افراطی وهابی فقط در شبکه‌های ماهواره ای نیستند بلکه تیم حامی آنها، در تمامی شبکه های اجتماعی برای آنها صفحاتی ایجاد کرده‌اند.

در داخل کشور نیز همین حکایت جاری است، مولوی عبدالحمید را با رسانه‌هایشان آنقدر بزرگ کرده‌اند که فردا در کتاب‌های تاریخی نام او را در لیست خلفای راشدین می‌نویسند اما در مقابل بسیاری از علمای اهل سنت حامی انقلاب را خود اهل سنت هم به درستی نمی‌شناسند، مگر آنکه شهید شوند که در آن صورت هم همان وهابی‌های قاتل برای او ختم می‌گیرند که نظام کشتش! شهید مولوی مصطفی جنگی‌زهی از این دسته عالمان مجاهد بود.

 

 پی نوشت:

مصاحبه الجزیره با العریفی

العریفی در توییتر

بازتاب اخبار العریفی در سی‌ان‌ان عربی

 درباره شهید مولوی جنگی‌زهی، امام جمعه اهل سنت راسک، تعجب‌آور آن است که او یکبار ترور شده بود اما هیچ تدبیر امنیتی مناسبی برای حفاظت از او انجام نشد لذا بار دیگر توسط راکبان دو دستگاه موتور سیکلت در بهمن ماه سال گذشته ترور و به شهادت رسید. ظاهرا چون حامیان جدی نظام در بین علمای برجسته اهل سنت زیادند! یا اینکه شاید چون مرگ دست خداست و تروریست‌ها فقط یک وسیله‌اند! در این زمینه دقتی نمی‌شود. این را اضافه کنید به شهادت ماموستا محمد شیخ الاسلام امام جمعه سنندج که در رمضان سال 88 به شهادت رسید، و شهادت ماموستا برهان عالی و شهادت ... در باغ شهادت باز باز است! اساسی هم باز است! اصلا درش را کنده‌اند گذاشته اند کنار.

  
نویسنده : مجید مبینی ; ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/٢٠