فتنه پراید کم از فتنه 88 نیست

حجت الاسلام محمدرضا زائری نوشته هایش همیشه خواندنی است

چند سال پیش در وبلاگش مطلبی نوشته بود که فراموش نمی کنم. اجمال حرفشان این بود که:

غربی ها در جزئیات به مردمشان راست می گویند مثلا علت تعطیلی این پروژه چه بود، وقتی در امور محسوس و ملموس مردم صداقتشان را باور کردند، آن وقت در کلیات و امور مهم به آنها دروغ می گویند و مردم هم باور می کنند، مثلا می گویند ایران به دنبال بمب اتمی است. در مقابل بسیاری از مدیران ایرانی بر عکس اند، در جزئیات صداقت ندارند، هیچ وقت نمی فهمی چرا و چه کسی مجوز ریختن روغن پالم را صادر کرده بود، در نتیجه اعتماد مردم را از دست می دهند، بعد وقتی در کلیات و امور مهم مثلا مبارزه بر ضد ظلم جهانی حرفی صادقانه می زنند، خیلی ها باورشان نمی شود.» (نقل به مضمون، مثال ها از من است)؛ یعنی مردم طبق ملموس ها، حکم ناملموس ها را مشخص می کنند.

یک جورهایی این نکته شبیه حکایت «فتنه پراید» است

وقتی مردم می بینند که دو شرکت خودروسازی در روز روشن با هزار حیله و نیرنگ، میلیون ها تومان از میلیون ها نفر می خورند و نظامی هم که دنبال عدالت اجتماعی است، با چنین جرم آشکار و سنگین و محسوس و ملموسی هیچ برخوردی نمی کند، باورشان نمی شود که این ساختار بتواند یا بخواهد با سایر جرم های پیدا و پنهان و نامحسوس و ناملموس برخوردی کند.

نماینده مجلس می گوید قیمت واقعی پراید 12 میلیون است بقیه اش کلاهبرداری است، آن یکی می گوید پولی که خودروسازی بابت بیمه از مشتری می گیرند، کلاهبرداری است، آن یکی می گوید تاخیرهای چندماه بدون دادن خسارت به مشتری کلاهبرداری است، آن یکی می گوید دنا همان سمند است و این کلاهبرداری است ... یعنی همه مسئولان کشوری و لشکری و رسانه ای و ... اتفاق نظر دارند که «مافیای خودروسازی» در حال انجام یک «جنایت اقتصادی» است؛ جنایتی بر ضد سرمایه های مردم. اما باید متوجه بود که مهمتر از آن، مافیای خودروسازی در حال انجام یک «جنایت بزرگ اجتماعی» است، جنایتی بر ضد اعتماد مردم به کارآمدی نظام.

موسوی یک فتنه کرد، عده ای اعتمادشان به نظام متزلزل شد اما بعد از چند ماه مردم متوجه شدند که موسوی خطا کرد و 9 دی را آفریدند.

خودروسازی ماه ها (و بلکه سال ها) است که دارد فتنه می کند، اعتماد بسیاری از مردم به کارآمدی بخش های نظارتی و قضایی نظام متزلزل شده است، چرا مدعی العموم اعلام جرم نمی کند؟ چرا دادستان انقلاب داد انقلاب را از این مافیا نمی ستاند؟

پی نوشت:

یکی از دوستان می گفت در مناظره شبکه یک که درباره خودروسازی بود، نماینده مجلس گفت مردم! پراید نخرید اینها دارند کلاهبرداری می کنند. نماینده خودروسازی هم جواب داده بود: مردم نخرند، مهم نیست، می دهیم به واسطه ها (که در نتیجه چند برابر به دست مردم برسد، چون مردم مجبورند بالاخره از ما بخرند)!!!

/ 1 نظر / 23 بازدید
سی سیب

سلام ،دوست عزیز،شاید عده ای با خو اندن مطالب شما تصور کند شما ادم منفی ومخالف خدای نکرده انقلاب هستید ولی کمی دقت می کند می بیند سخنان شما یک واقعیت اجتماع است که از روی دل سوزی بیان می کنید واتفاقاً دلسوز و طرفدار انقلاب هستید. موفق باشید .کارتون را می پسندم.