آموزش زبان؛ خدمت یا خیانت؟

ناگهان از گوشه‏ اى یک نفر تشخیص داده که باید ما به کودکان دبستانى، از کلاس اول - یا حتّى پیش دبستانی- زبان انگلیسى یاد بدهیم؛ چرا؟ وقتى بزرگ شدند، هرکس نیاز دارد، می رود زبان انگلیسى را یاد مى‏ گیرد.

چقدر دولت انگلیس و دولت امریکا باید پول خرج کنند تا بتوانند این‏طور آسان زبان خودشان را در میان یک ملت بیگانه ترویج کنند؟ ما براى ترویج زبان فارسى چقدر در دنیا مشکل داریم؟ خانه‏ فرهنگ ما را مى‏ بندند، عنصر فرهنگى ما را ترور مى‏ کنند، ده جور مانع در مقابل رایزنى‏ هاى فرهنگى ما درست مى‏ کنند؛ چرا؟ چون در آنجا زبان فارسى یاد مى‏ دهیم. ولى ما بیاییم به دست خود، مفت و مجانى، به نفع صاحبان این زبان- که مایه‏ انتقال فرهنگ آن‏هاست- این کار را انجام دهیم!

البته بنده با فراگرفتن زبان خارجى صددرصد موافقم؛ نه یک زبان، بلکه ده زبان یاد بگیرند؛ چه اشکالى دارد؟ منتها این کار جزو فرهنگ جامعه نشود.

پی نوشت:

اینها حرف های من نبود، حرف های رهبر انقلاب بود که شنیده نشد، در تاریخ 12 اردیبهشت84

بحث بر سر اصل یادگیری زبان نیست بلکه نباید فرهنگ ایرانی به گونه ای شود که دانستن زبان انگلیسی برای کسانی که هیچ احتیاجی به آن ندارند، یک افتخار محسوب شود

مقاله مرتبط: تحلیلی بر بازنمایی ایدئولوژی و سبک زندگی در کتاب های آموزش زبان اینترچینج

/ 5 نظر / 19 بازدید
سمیه

به نظرم که اصلا دلیل منطقی ای نمیاد اصلا ربطشو با فرهنگ هم نمی فهمم حالا به هر دلیلی زبان انگلیسی شده زبان بین المللی، حالا مقابله به مثل توی چیزای دیگه رو تموم کردیم مونده که تو یادگیری بیایم مقابله به مثل کنیم؟ حالا اونا بر فرض ملت خودشون رو از یادگرفتن یه زبان شیرینی مثل فارسی با بستن خانه فرهنگ و ...محروم کردن ما هم ملت خودمون رو از یادگیری محروم کنیم؟

محمد مهدى

باسمه تعالى ايكاش امارى ازانانكه طالبند فارسى راياد بگيرند ارائه ميشد تابتوانيم جايگاه خود در جهان را بفهميم علت اين اشتياق هم ابعاد ايدئولوژيك انقلاب اسلامى وجايگاه فرهنگى ماست.... يادگيرى زبان انگليسى دردوران كودكى وحتى پيش از دبستان براى فرزندان ما كه امروز رايج شده يعنى بدست امدن پيروزى براى انانكه براى تهاجم فرهنگى برنامه ريزى ميكنندو........

کاشانی

ناگهان!!! این ناگهانی ها را آقا خوب می فهمند کاش مسئولان هم بفهمند و تصمیمات ناگهانی نگیرند! اگر ناگهانی ها تمام شود همه چیز ایده آل خواهد شد.

چریغ

مطلب شما در چریغ کار شد.

مجاااز

لطفا تاریخ صحبتهای رهبر را هم ذکر کنید که بتونیم استناد کنیم.ممنون. حدودا ده سال قبل، دبیرستانی بودم که اینترچنج میخوندیم، یه نامه نوشتم به حوزه علمیه ی شهرمون که وظیفه ی شماست که یه کتاب زبان تهیه کنید که فقط زبان رو آموزش بده، با همین قوت و اصطلاحات کاربردی، ولی با فرهنگ ما! برای اینکه اولا اینجور فرهنگ آمریکایی رو بزور زبان، به خوردمون نده. ثانیا نگاه تهاجمی و فعال داشته باشه، یعنی زبان آموز رو مجهز کنه به اصطلاحاتی برای «معرفی فرهنگ ما به دنیا» .نامه م که جوابی نگرفت! مقاله ی شما رو هم نخوندم. ولی اسمش خیلی به دلم نشست! یاد دغدغه ی قدیمی...انشاالله که مقاله ی شما به جایی برسه موید باشید.-التماس دعا