ایرانی ها و آلمانی ها

خیلی از متفکران غربی را که نگاه کنیم، می بینیم از حوزه تمدنی آلمان هستند

از نظر فرهنگی هم - آنطور که از چندین نفر از جمله دکتر فیاض شنیده ام -  آلمانی ها از بسیاری از کشورهای اروپایی بالاترند

خیلی از متفکران اسلامی (شیعه و سنی) را که نگاه کنیم، می بینیم از حوزه تمدنی ایران هستند

و جالب اینجا است که ایرانی ها و آلمانی ها از یک نژادند و از قضا هر دو هم نژادپرست! و عشق گوته به حافظ هم شاهدی بر پیوند روحی دو فرهنگ آلمانی و ایرانی است.

درباره هوش ایرانی ها، دکتر شریعتی سخنی با این مضمون دارد که ایرانی ها پس از قرن ها و از پس مسافت های دور متوجه شدند که دقیقا در مدینه چه گذشت و حق با علی(ع) است.

در آسیای غربی و شمال آفریقا (یا به تعبیر غربی ها خاورمیانه) تاریخ ایران نشان دهنده هوشمندی بالاتر ایرانی ها نسبت به سایر اقوام است، مثلا این ایرانی ها هستند که توانسته اند اولین و بزرگترین انقلاب مردمی را به پا کنند و نزدیک چهار دهه مثل روز اول از آن پاسداری کنند؛ انقلاب مصر و تونس و ... یک شبه بر باد رفت، و این هم نشانی دیگر از هوش ایرانی است.

یا اینکه مثلا، ایرانیان هیچ گاه بت پرست نبودند؛ زرتشتیان هم موحد بودند و آتش تنها یک نماد بود و بس. (دکتر افروغ به خوبی این مدعا را ثابت کرده است).

بگذریم، از این مقدمات می خواهم به این نتیجه برسم که:

اگر این نکته صحیح باشد که در میان غربی ها، آلمانی ها مثل ایرانی ها، باهوش تر از سایر اقوام هستند، این امر در برنامه ریزی ارتباطات فرهنگی می تواند بسیار موثر باشد

ما به جای آنکه ساعت ها وقت صرف کنیم و مثلا اسپانیایی ها یا انگلیسی ها را توجیه کنیم، باید از آلمان شروع کنیم، جایی که اگر متحول شود، تاثیر قابل توجهی بر غرب خواهد گذاشت؛ یعنی اولویت اول ما در ارتباطات بین الملل فرهنگی باید آلمان و به طور خاص نخبگان آلمانی باشد، برادران آلمانی مان!

پی نوشت:

البته نژاد ایرانی ها یک برتری بر آلمانی ها پیدا کرده است؛ ایرانی ها میزبان فرزندان اهل بیت(ع) بوده اند و بنا به نظر برخی مانند حجت الاسلام رحیمیان، اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان، به نوعی از فرزندان اهل بیت(ع) هستند، یعنی خون اهل بیت(ع) در رگ های اغلب ایرانی ها جاری است. همین عامل می تواند درک و فهم ایرانیان را نسبت به آلمانی ها برتری داده باشد.

/ 1 نظر / 74 بازدید
علی

خودبرتر بینی حس شیرینیه که همه مردم دنیا دارند از جمله ما ایرانیها. پندار غلطی که باعث شده عیوب فرهنگی خودمونو نبینبم و دچار نوعی نژادپرستی حقیربشیم شاهد این مدعا نگرش مردم ما نسبت به غیر خودشون به استثنای کشواری جهان اولی که ثرتمندترند هست. جالبه که با کمی زندگی بین مردم به دوربودن قلبهای یکدیگر از هم پی خواهیم برد که این نژادپرستی این حداقل دستاورد مثبت رو هم نداشته. نه ایرانی ها باهوش ترین هستند نه المانی ها و اون کسایی که دنبال این مدعا هستند تا اون حس شیربن نادرست رو علمی ثابت کنند. هیچ قومی با خدا قراداد نداره که مواد بهتری در خلقتشون بکار رفته باشه همه در خلقت برابرند و هر کس و قومی بیدار باشه و تلاش کنه موفق تر میشه. البته امتحانات الهی هم باید محاسبه بشه.