من شیعه ام، من سنی ام

حالا چه چیزهایی مورد قبول هر دو طرف است؟

قرآن و برخی از احادیث

کار دیگری که می شود کرد این است که از روایات صحیح هر یک، بر ضد خود آن گروه و به نفع آن دیگری دلیل پیدا کرد. این کار درباره اهل سنت راحت تر است چون اکثریتشان کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم را از اول تا آخر صحیح می دانند؛ اما درباره شیعه این طور نیست، 4 کتاب اصلی حدیثی دارند اما هیچکدام را از اول تا آخر صحیح نمی دانند.

به نظرم این طوری سرمان کلاه نمی رود.

مثلا در روش اول؛

(الف) شیعه و سنی قبول دارند که پیامبر(ص) فرمودند: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی... (من در میان شما قرآن و اهل بیتم را به یادگار می گذارم که اگر به آن دو تمسک کنید هرگز گمراه نمی شوید).

البته اهل سنت در روایت دیگری  «و سنتی» هم نقل کرده اند که چون مورد طرف مقابل نیست کنار می رود (ضمن اینکه از نظر خود اهل سنت هم ضعیف تر است).

(ب) شیعه و سنی حدیث کساء را قبول دارند که پیامبر(ص) عبایشان را بر سر چهار نفر کشیدند و همسرشان ام سلمه را هم خارج کردند و فرمودند: خدایا، اینان اهل بیت من هستند.

برخی از اهل سنت اصرار دارند که هرچند آن چهار نفر والاترین اهل بیت هستند اما همسران پیامبر هم جزو اهل بیت هستند؛ ولی چون مورد قبول طرف مقابل نیست کنار می رود (ضمن اینکه بعضی از خود اهل سنت هم آن را نپذیرفته اند).

بنابراین تا اینجا به نظر شیعه و سنی یقینی است که اگر کسی به قرآن و علی(ع) و قاطمه(س) و حسن(ع) و حسین(ع) متمسک بشود هرگز گمراه نمی شود.

این حرف از نظر منطق شیعه و سنی یقینی است.

 

یادداشت مرتبط: از اسلام علوی تا اسلام اموی

/ 4 نظر / 27 بازدید
احمدخانی

سلام دلیل زیاداست و مثنوی هفتاد من کاغذ می شود آیه مباهله ،جریان جنگ احزاب ، جنگ خیبر ،واقعه قدیر و... که بسیاری از آنها جای شکی نمی گذارد که تمسک به امام علی (ع) و خاندان آن تنها راه نجات است کتاب شبهای پیشاور دم دستی ترین کتابی است که به راحتی می تواند تمام ادعاهای خلاف نظرات شیعه را پاسخ گو باشد والغریر که جای خود دارد جالب است بدانید منابع این کتابها از کتب اهل سنت است

احمد

سلام بر دوست متفکرم. البته یک مورد ظریف در این بین هست. در کتب اهل سنت صدها حدیث در ظاهر بر ضد خودشان و بخصوص عمر هست ولی در منابع شیعه فقط تعریف و تمجید و مناقب اهل بیت . این اخلاص و صداقت اهل سنت را نشان می دهد چون اگر می خواستند می توانستند این موارد را به راحتی یا در کتاب هایشان نقل نکنند و یا حذف کنند. تفکر بر روی این موضوع که به راستی چه حکمتی در این تصمیم بزرگ منشانه داشته اند بسیار زیبا و کار ساز است. توصیه می کنم مقاله گام هایی در راه اتحاد و تفاهم-1 را از وبلاگم بخوانید.

بهزاد

سلام آقا محجید گل! زیاد تند نرو اخوی! اینجا رو دیدی؟ http://purpirar.blogsky.com/ نه؟! من بمیرم؟ پس ول کن بیا اینجا رو ببین جناب آیت الله الظمی شیخ دکتر آخوند! http://purpirar.blogsky.com/Pen_and_Writing_1 عزت زیاد! برو خوش باش.

یک خواننده

سلام حالا به نظر خودتون فکر میکنید با این دلیلتون چند نفر از اهل سنت حاضرند به امام علی و امام حسن و امام حسین علیهم السلام و خانم فاطمه زهرا علیها السلام متمسک بشوند؟ جدا همین الان بروید و یک عالم سنی (نه سنی های معمولی) را پیدا کنید و این دلایلتون رو بذارید پیشش، آیا قبول میکنه؟ اونها حاضرند به عایشه همسر پیامبر متمسک بشوند ولی به خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها متمسک نشوند و فقط به اندازه اینکه دختر پیامبر هستش برایشان ارزش قائلند و اونقدر ایشون رو بالا نمیدونند که بخواهند متمسک به ایشون بشوند! باور ندارید میتونید امتحانشون کنید. الان مدتهاست که اهل سنت به کتابهای خود استناد نمی کنند! بلکه دانشگاه الازهر و امثالهم از منابع دیگری علاوه بر منابع قبلی خودشون استفاده میکنند!! اون اهل سنتی که شما از اونها میگید، به تعداد اندکی در ایران پیدا میشن و کلا در خارج از ایران برچیده شده اند! باور ندارید برید ببینید که چه اندیشه های جدیدی بینشون رواج پیدا کرده!! میدونید چرا اینجوریه؟ چون همه ما نفس پرستیم، باور کنید اگر امام زمان علیه السلام همین الان ظهور کنند، دشمن ترین دشمنان ایشون از بین همین شیعه ها خواهند بود! چ