آیا ایران به فکر منافع ملی خود است؟

در لبنان؛

ایران را متهم می کنند که به وسیله حزب الله، در صدد تامین منافع ملی خود است و این کار به منافع لبنان ضربه زده است

سید مقاومت در پاسخ گفت: شما یک کار حزب الله را در طول این همه سال پیدا کنید که به نفع ایران و به ضرر منافع ملی لبنان بوده باشد

 در افغانستان؛

حتی برخی از شیعیان، ایران را متهم می کنند که ایران با همکاری افرادی مثل حجت الاسلام سید عیسی حسینی مزاری، در صدد تامین منافع ملی خودش است و این کار به منافع افغانستان ضربه زده است

حجت الاسلام حسینی مزاری

مثالشان هم جالب است: «این مانورهای تبلیغاتی‌ در اکثر موارد آشکارا با منافع مردم افغانستان و اهداف سیاسی دولت افغانستان در تضاد قرار دارد. به عنوان مثال، در حالی که مردم و دولت افغانستان از نظر اقتصادی، سیاسی و امنیتی شدیدا به کمک و همکاری جامعه‌ی جهانی و به خصوص ایالات متحده‌ی آمریکا ضرورت دارد، مأمورین جمهوری اسلامی ایران، کسانی مثل سید هادی هادی و سید حسینی مزاری، با بلند کردن عکس‌های رهبران جمهوری اسلامی ایران در کابل، شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند و خواستار خروج فوری و کامل نیروهای این کشور از افغانستان می‌شوند.»

خودشان را به جهالت می زنند، امریکا طالبان را ایجاد کرد و افغانستان را به خاک نشاند، خودش سرنگونش کرد و حالا هم برایش در دبی دفتر زده و در حال مذاکره با اوست. حالا فعالیت «لانه جاسوسی» آمریکا و حضور هزاران نظامی آمریکایی در افغانستان، به نفع منافع ملی افغانستان است؟

مولوی محمدمختار مفلح، رهبر نهضت اسلامی افغانستان، هم می گوید: «تصمیم آمریکا برای ایجاد پایگاه دائمی نظامی در افغانستان اقدامی برای قانونی کردن نسل کشی هایشان در این کشور است.»

در مصر؛

ایران برای فعالان سیاسی مصری از جمله اخوان المسلمین پیشنهادهایی ارائه کرد مثل عدم همکاری با آمریکا و عربستان و افراطی های متحجر وهابی؛ اما طبق معمول و مرسوم، ایران متهم به دخالت در امور دیگر کشورها و دنبال کردن منافع ملی خودش شد. البته سرنگونی مرسی، پاسخ آن اتهامات را داد.

در حالی که در تمامی آن کشورها، آمریکا و اروپا و به خصوص عربستان، پای ثابت و علنی تمامی ماجراهای سیاسی هستند، اما این فقط ایران است که متهم است به دنبال منافع ملی اش است، در حالی که تجربه، به ویژه تجربه مصر، نشان داد که ایران، به ویژه آن هنگام که از زبان رهبرش سخن می گوید، به منافع ملی خودش نمی اندیشد، بلکه هدفش تحقق وحدت اسلامی برای مقابله با استعمارگران است.

/ 3 نظر / 21 بازدید
لینکدین

با سلام مطلب شما در لینکدین کار شد.

محمد مهدى

باسمه تعالى بحث منافع وامنيت ملى وپيوند ان با هويت مابراى مردم وجوانان ماخيلى نامفهوم بوده وبيشتر با اموزه هاى غربى وبيگانه تعريف ميشود مسيري را باز كنيد كه اين موضوع درسايت شمابه چالش كشيده شود( البته بطور نامحسوس وجذاب ودر قالب وبلاگى ان)بنظر ميرسد كار بزرگى باشد كه انشالله در انتخابات اينده ودرحركتهاى حمايتى از جريانات بيدارى اسلامى دچار مشكل نشويم درخدمتيم